Rancangan Pengajaran


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4.

Mata pelajaran            :   Pendidikan Islam  ( Ibadah )
Tarikh                          :  10 Oktober 2012.
Hari                             :   Rabu
Masa                           :  12.15-12.45 ( 30 minit )
Kelas                           :  4 Pintar
Bilangan Pelajar            :  30 Orang
Tajuk                            :  Bersuci Daripada Najis
Sub. Tajuk                    :  Najis Mukhaffah Dan Cara Menyucikannya.
Hasil pembelajaran      : Di akhir pengajaran, murid dapat
                                       1.   Menyebut Pengertian Najis.
                                             2.     Menyatakan jenis-jenis najis beserta contoh.
                                       3.     Menunjukkan cara-cara menyucikan  najis Mukhaffafah.

Pengetahuan sedia ada  : Murid pernah membersihkan najis.

Gabungjalin                   : Pendidikan Kesihatan,Sivik                                                                        
Nilai                               : Bersih,Istiqomah,Berani.Kerjasama.

KBKK                            : Menjana idea,Mengklasifikasi.

Alat/ Bahan                    : Bahan-bahan maujud seperti air,tuala,kad gambar,komputer riba, Mengajar                          LCD dan slide.


Perkembangan Aktiviti Pengajaran Pembelajaran



Langkah / Masa /
Isi  Pengajaran

Aktiviti  Pengajaran Dan Pembelajaran



ABM /Nilai /Kaedah
Aktiviti  Guru

Aktiviti Murid

Pendahuluan
( 2 Minit)

Guru  memberi salam dan meminta murid membacakan doa


Murid menjawab salam dan membaca doa secara beramai-ramai.

Nilai : Hormat,Keberkatan



Set Induksi
( 3 Minit)


Guru  menunjukkan slaid gambar  najis haiwan dan bersoaljawab dengan murid.
1.Apakah nama benda yang terdapat dalam gambar?
2.Apakah hukum jika sekiranya benda tersebut terkena pada pakaian,tubuh badan dan tempat solat.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran.


Murid menjawab soalan guru berdasarkan gambar dengan betul.

Contoh jawapan:
-Tahi dan najis






Murid bersedia untuk mempelajari tajuk pada hari tersebut.

KBKK:
Mencungkil  idea

ABM:
Slaid  Powerpoint





Nilai:
Bersih

Langkah  1
( 7 Minit)

Guru menayangkan slaid yang berkaitan dengan tajuk iaitu:

1.Pengertian najis
2.Jenis-jenis najis  beserta contoh.
3.Cara menyucikan najis.

Guru menerangkan isi pelajaran yang terdapat pada slaid tersebut dengan lebih jelas.

Murid melihat slaid yang ditayangkan dengan penuh perhatian.






Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru.


ABM:
Komputer  riba,LCD,Slaid



Kaedah:
Penerangan




Nilai:
Kerjasama

Langkah  2
( 8 Minit)


Guru bersoaljawab semula tentang isi kandungan slaid
dan  meminta murid menyebut semula tentang :
-Pengertian najis
-Jenis-jenis najis
-Cara menyucikan najis.

Guru memberi peneguhan positif terhadap jawapan murid.

Guru meminta murid memberi perhatian kerana guru akan mengadakan demontrasi cara menyucikan najis Mukhaffafah.


Murid menyebut semula apa yang diminta oleh guru dengan betul.

Kaedah /Teknik:
Soaljawab dan Penerangan.















Nilai:
Kerjasama

Langkah  3
(8 Minit)

Demontrasi  najis Mukhaffah.

-Guru menunjukkan cara menyucikan najis Mukhaffah dengan menggunakan bahan-bahan maujud yang disediakan seperti kain dan air.

-Secara rawak,guru memilih murid untuk melakukan semula demontrasi cara menyucikan najis seperti yang ditunjukkan oleh guru

Guru memberikan peneguhan positif kepada murid terhadap demontrasi yang ditunjukkan.





Murid memberi tumpuan terhadap demontrasi yang ditunjukkan oleh guru.




Murid datang ke hadapan kelas untuk melakukan demontrasi menyucikan najis Mukhaffafah.

Murid melakukan demontrasi tersebut dengan betul.

Kaedah:
Demontrasi

ABM:
Alat/Bahan  maujud








Nilai:
Berani
Penutup
(5 Minit)


Penilaian  Dan  Rumusan

Guru mengedarkan  lembaran kerja dan meminta murid memadankan jenis najis mengikut gambar yang diberi.

Guru membuat rumusan terhadap jawapan murid.






Murid  menjawab soalan pada lembaran kerja yang disediakan.


ABM:
Lembaran kerja

1 comment:

  1. Terima kasih kerana saya dapat berkongsi ilmu dengan anda.

    ReplyDelete